Dermatofitoze ili dermatomikoze su gljivične bolesti kože. Najčešći uzročnici dermatofitoza kod pasa i mačaka su Microsporium canis (rezervoar su mačke), Microsporium gipseum (rezervoar je zemljište) i Trichophyton mentagrophytes (rezervoar su glodari). Epidermophyton se najčešće javlja kod ljudi i rijetko inficira životinje. Čovjek se može zaraziti direktnim kontaktom s inficiranim životinjama ili indirektno – okolišem ili predmetima kontaminiranim artrosporama. Najčešći simptomi bolesti…
Zašto mačke jedu travu?
Normalna i uobičajena pojava u mačijem svijetu, jeste povremeno konzumiranje vlasi trave. Pretjeranog razloga za brigu nema, jer jedenje trave spada u zdrave navike, ukoliko je umjereno. Vlasi trave u sebi sadrže folnu kiselinu i vitamine nužne za normalan život vaše mačke. Folna kiselina pomaže boljem prijenosu kisika u krvi i bitna je za normalno…
Psitakoza, ornitoza ili papagajska bolest
Uzročnik bolesti je obligatorni intracelularni parazit, Chlamydia psittaci, kome nedostaje sposobnost sintetisanja visokoenergetskih jedinjenja (ATP, GTP) neophodnih za metaboličke procese, pa zbog toga koristi energiju ATP iz ćelije domaćina. Primarno oboljevaju ptice i to najčešće papagaji, golubovi i kanarinci, dok se čovjek zarazi sporadično, kada bolest pređe sa zaraženih ptica na čovjeka. Bolest se javlja…
Kada je najbolje sterilizirati psa i mačku
Sterilizacija predstavlja hirurški tretman uklanjanja jajnika (ovarioektomia) ili jajnika i materice (ovariohisterektomia) kod ženskih spolnih jedinki, dok kastracija predstavlja hirurški tretman uklanjanja testisa kod muških spolnih jedinki. Odabirom kastracije i sterilizacije, sprječavamo nastanak neželjene gravidnosti, kao i prenos zaraznih bolesti. Kod mačaka su to na prvom mjestu FIV, FeLV, a kod pasa venerični tumori (TVT)….
Bolest mačjeg ogreba
Bolest mačjeg ogreba spada u tipične zoonoze, bolest koja se sa životinje može prenijeti na čovjeka i obrnuto. Uzročnik je Bartonella Henselae, gram negativna bakterija. Najznačajniji domaćini i rezervoar B. henselae su mačke. Zbog specifične patogeneze ove bolesti, veliki broj mačaka može razviti dugotrajnu intraeritrocitnu bakterijemiju, što predstavlja stalni rezervoar i rizik za infekciju ljudi….
Prerasli zubi kod kunića
Odrastao kunić ima 28 zuba, koji neprestano rastu tokom njihovog života. Za 3-4 sedmice mogu čak narasti i do 1 cm. U prevencija zubnih oboljenja, najvažnija je pravilna i izbalansirana ishrana, što podrazumijeva kvalitetno sijeno i travu. Kunići bi u svom kavezu uvijek trebali imati i grančicu ili drvo, na kojem će oštriti svoje zubiće….